Ask Question
Ask
Sign up
Welcome to our site!

Kids Learning Together

Learning through Collaboration

Ask SEARCH GUIDE CHAT

Data Analysis (Pri-5)

/ Average Innova Primary School / Homework (2018)
Ans [31 3 rackets and 2 balls cost $44.20. A racket cost $2.40 more than a ball. Find the cost of a racket. 13] Ans: 4
Ap

October 17, 2018
 
0
 
0
 
34
Answer 1 Comments 0

Your answer

Please login to post your answer
 
 
R = B + 2.403 R + 2 B = 44.203 ( B + 2.40 ) + 2 B = 44.203 B + 7.20 + 2 B = 44.205 B = 37.00B = $7.40R = 7.40 + 2.40 = $9.80  (ans) 
0

October 18, 2018
Swipe left to see similar questions.

Alert