Ask Question
Ask
Sign up
Welcome to our site!

Kids Learning Together

Learning through Collaboration

Ask SEARCH GUIDE CHAT

Whole Numbers (Pri-5)

/ Whole Numbers Clementi Primary School / Homework (2018)
Mrs Tan bought some goldfish and angelfish. She paid $1134 for 60 fishes. Each goldfish cost $28 and each angelfish cost $7. How many goldfish did Mrs Tan buy?
Li

October 8, 2018
 
0
 
0
 
52
Answer 2 Comments 0

Your answer

Please login to post your answer
 
 
1 G = 4 AIf all G then cost = 60 × 28 = $1680Difference in costs = $1680 - $1134 = $546Difference in price between G & A = 28 - 7 = $21No. of A = $546 ÷ $21 = 26So no. of G = 60 - 26 = 34  (ans)
0

Comments 1
Oct 9, 2018 07:36 AM
Henry-M, thanks for your answer
October 9, 2018
S·
0

October 9, 2018
Swipe left to see similar questions.

Alert