Ask Question
Ask
Sign up
Welcome to our site!

Kids Learning Together

Learning through Collaboration

Ask SEARCH GUIDE CHAT

Whole Numbers (Pri-6)

/ Whole Numbers Punggol View Primary School / Homework (2018)
A mango cost $2.50 and an apple cost $0.75 . Shirely paid $48 for some apples and mangoes .1/3 of the friuts she bought were mangoes . How many mangoes did she buy altogether?
Ka

September 9, 2018
 
0
 
0
 
73
Answer 1 Comments 0

Your answer

Please login to post your answer
 
 
Total fruits = n( 13n × 2.50 ) + ( 23n × 0.75 ) = 4843n = 48n = 36So mangoes = 13 × 36 = 12  (ans)
0

September 9, 2018
Swipe left to see similar questions.

Alert