Welcome to our site!

## Geometry (Pri-6) / Angles in Geometric Figures Answer written - Jan-06-2018

Jan-06-2018

A) Area of triangle =  $\frac{1}{2}$12  ×10cm×24cm = 120 $cm^2$cm2

B) 2 triangles form a rectangle with length 24cm and breadth 10cm

100÷24 = 4 R4

60÷10 =6

Number of rectangles that can be cut = 4 ×6 =24

Number of triangles that can be cut = 24×2= 48

## Whole Numbers (Pri-3) / Multiplication and Division Answer written - Oct-15-2017

Oct-15-2017

Ans = 24999 $\frac{3}{4}$34

4 days ago
Hi, good try

Oct-15-2017
Trick question!

## Whole Numbers (Pri-3) / Multiplication and Division Answer written - Oct-15-2017

Oct-15-2017

May = 20 dogs
Henry = 2 × 20 dogs = 40 dogs

Ans: Total = 20 + 40 = 60 dogs

## Ratio (Pri-6) / Ratio Answer written - 3 weeks ago

3 weeks ago

4A = D so A =  $\frac{D}{4}$D4

B = 2C

B = D + 42

So C = $\frac{D+42}{2}$D+422

Also for parallelogram, A + B = C + D

So:

$\frac{D}{4}$D4  + (D + 42) =  $\frac{D+42}{2}$D+422  + D

D + 4D + 168 = 2D + 84 + 4D

D = 84

So:

A =  $\frac{84}{4}$844  = 21

B = 84 + 42 = 126

C = 126 ÷ 2 = 63

Ans (a):

Area of Parellelogram = A + B + C + D = 21 + 126 + 63 + 84 = 294 cm$^2$2

Ans (b):

C - A = 63 - 21 = 42cm$^2$2

## Whole Numbers (Pri-6) / Whole Numbers Answer written - 2 weeks ago

2 weeks ago

Total combinations lesser then 75 without condition = 75

Combinations with same numbers: 00, 11, 22, 33, 44, 55, 66 ie 7 combinations

So total combinations with condition = 75 - 7 = 68 (ans)

Oct-12-2017

100-10-90

## Measurement (Pri-5) / Numbers to 10 Comment written on answer - Sep-22-2017

Sep-22-2017
Hi No No (Jayden), great working & correct answer.

## Whole Numbers (Pri-3) / Addition and Subtraction Comment written on question - Oct-16-2017

Oct-16-2017
pls help my math hw

## Whole Numbers (Pri-2) / Numbers to 1000 Answer written - Sep-23-2017

Sep-23-2017

Ans = 3 × 10 = 30

Oct-15-2017

5000 ÷ 50 = 100

Nov-12-2017

3.69

-      1.40

__________

2.29

## Whole Numbers (Pri-3) / Addition and Subtraction Answer written - Sep-23-2017

Sep-23-2017

------------------  ---------------------------

25                      38

Ans = 25 + 38= 63 marbles

Nov-11-2017

5

a day ago

78×3=234

80×4=320

320-234=86

2 days ago

×6 = 18

2 days ago

325- 246 = 79

2 days ago

24÷4 = 6

2 days ago

1450 - 588 = 862

2U = 862

1U = 431

## Whole Numbers (Pri-4) / Whole Numbers Answer written - 2 days ago

2 days ago

20×100= 2000

2000-589 = 1411

Rounding off to nearest 10 gives 1410

a week ago

answer $797.29 Answer ## Whole Numbers (Pri-5) / Whole Numbers Answer written - a week ago a week ago Answer 85. Working below Answer ## Whole Numbers (Pri-5) / Whole Numbers Answer written - 2 weeks ago 2 weeks ago Difference of tarts between 2 cases = 6 + 12 = 18 Therefore no. of neighbours =$\frac{18}{11-9}$18119 = 9 (ans) Answer ## Measurement (Pri-3) / Money Answer written - 2 weeks ago 2 weeks ago Ans: Answer ## Fractions (Pri-4) / Fractions Answer written - 2 weeks ago 2 weeks ago Ans: Answer ## Measurement (Pri-4) / Time Answer written - 2 weeks ago 2 weeks ago 62 Answer ## Fractions (Pri-5) / Fractions Answer written - 2 weeks ago 2 weeks ago$\frac{2}{10}$210$\frac{3}{5}$35 =$\frac{2}{10}$210 +$\frac{6}{10}$610 =$\frac{8}{10}$810$\frac{4}{5}$45 Answer ## Fractions (Pri-4) / Fractions Answer written - 2 weeks ago 2 weeks ago 35 Answer ## Whole Numbers (Pri-6) / Whole Numbers Answer written - Jan-16-2018 Jan-16-2018 answer is 3 Answer ## Ratio (Pri-6) / Ratio Answer written - Jan-10-2018 Jan-10-2018 Complete square Answer ## Measurement (Pri-4) / Money Answer written - Jan-06-2018 Jan-06-2018 First hour =$7

Next 2 hours = $3 ×2 =$6

Total cost $7 +$6 = $13 answer (1) Answer ## Geometry (Pri-5) / Properties of Triangle Answer written - Jan-06-2018 Jan-06-2018 A) Area of triangle =$\frac{1}{2}$12 ×10cm×24cm = 120$cm^2$cm2 B) 2 triangles form a rectangle with length 24cm and breadth 10cm 100÷24 = 4 R4 60÷10 =6 Number of rectangles that can be cut = 4 ×6 =24 Number of triangles that can be cut = 24×2= 48 Answer ## Measurement (Pri-4) / Money Answer written - Jan-06-2018 Jan-06-2018 First hour =$7

Next 2 hours = $3×2=$6

## Fractions (Pri-4) / Fractions Answer written - Nov-12-2017

Nov-12-2017

4/9 x 3/12 = 12/108 = 1/9

Ans: 1/9

## Measurement (Pri-3) / Area and Perimeter Answer written - Nov-11-2017

Nov-11-2017

13 + 20 + 13 + 20 = 66

Ans (a): 66 m

66 X 5 = 330

Ans (b): $330 Answer ## Whole Numbers (Pri-1) / Multiplication Comment written on answer - Jan-05-2018 Jan-05-2018 96 Answer ## Whole Numbers (Pri-3) / Answer written - Nov-11-2017 Nov-11-2017 699 Answer ## Geometry (Pri-4) / Area and Perimeter Answer written - Nov-11-2017 Nov-11-2017 (2)9m Answer ## Whole Numbers (Pri-1) / Multiplication Answer written - Nov-11-2017 Nov-11-2017 2 groups of 8 =16 or 2×8=16 Answer ## Decimals (Pri-5) / Decimals Answer written - Nov-11-2017 Nov-11-2017$9.50

Duration is : 2 hour 15 minutes

Oct-12-2017

60-15=45

## Fractions (Pri-2) / Fractions Answer written - Oct-07-2017

Oct-07-2017

Ans =  $\frac{3}{2}$32  +  $\frac{2}{5}$25  =  $\frac{15}{10}$1510  +  $\frac{4}{10}$410  =  $\frac{19}{10}$1910  = 1 $\frac{9}{10}$910

Oct-05-2017
Yes Indeed

Oct-04-2017
That's true.

## Whole Numbers (Pri-3) / Whole Numbers Answer written - Oct-04-2017

Oct-04-2017

Ans: 1390 + 1690 = 3080

## Whole Numbers (Pri-1) / Multiplication and Division Comment written on answer - Sep-30-2017

Sep-30-2017
Leia, this is an incomplete question. Thanks for trying!

Sep-24-2017

Ans = 8 - 2 = 6

## Measurement (Pri-3) / Area and Perimeter Answer written - Sep-24-2017

Sep-24-2017

C has longest perimeter, 14 units

B has shortest perimeter, 8 units

## Geometry (Pri-3) / Perpendicular and Parallel Lines Answer written - Sep-23-2017

Sep-23-2017

Perpendicular line to VZ is NU

Parellel line to PS is QR

## Measurement (Pri-5) / Measurements Answer written - Sep-23-2017

Sep-23-2017

Total degrees = 180$^{\circ}$ (park to swimming pool) + 45$^{\circ}$ (swimming pool to temple) = 225$^{\circ}$

Ans = 225$^{\circ}$

## Geometry (Pri-5) / Angles Answer written - Sep-23-2017

Sep-23-2017

Total triangles = 16

$\frac{3}{8}$38  of 16 is 6 traingles

Ans = 6 - 5 triangles = 1 more traingle to be shaded

Sep-23-2017

Sep-23-2017
Good one!

Sep-23-2017
Yes well done!

Sep-23-2017
Yes good one!

Sep-23-2017
Yes, correct!

Sep-23-2017

2 and 7

Sep-23-2017

set 2 , set 4

Sep-23-2017

Thirty-four

Sep-23-2017

9-2=7

8-1=7

Sep-23-2017

54, 41, 38, 11

Sep-23-2017

5, 7

## Whole Numbers (Pri-1) / Numbers to 100 Answer written - Sep-23-2017

Sep-23-2017

83= 8 tens and 3 ones

## Whole Numbers (Pri-1) / Numbers to 100 Answer written - Sep-23-2017

Sep-23-2017

74= 7 tens and 4 ones!!!

## Whole Numbers (Pri-1) / Numbers to 100 Answer written - Sep-23-2017

Sep-23-2017

64, 66,  68, 70, 72, 74

## Decimals (Pri-5) / Decimals Answer written - Sep-23-2017

Sep-23-2017

There are 53.8 tenths in 5.38.

## Measurement (Pri-4) / Money Answer written - Sep-22-2017

Sep-22-2017

Total spent = $32.10 +$97.65 = 129.75

Total money in the beginning = $129.75 +$26.95 = $156.70 Ans =$156.70

Sep-22-2017

4

## Whole Numbers (Pri-5) / Whole Numbers Answer written - Sep-22-2017

Sep-22-2017

(a)7  (b)16  (c)23  (d)302

Sep-11-2017

3

## Whole Numbers (Pri-3) / Multiplication Comment written on question - Nov-23-2017

Nov-23-2017
This is nice video. Everyone should watch it.

Nov-23-2017
Test data

Nov-09-2017
nice question